Program Semper

Program „Semper Ad Adventura” jest akcją organizowaną przez Wydział Harcerek Starszych oraz Wydział Harcerzy Starszych. Ma on na celu pokazanie Harcerkom i Harcerzom wchodzącym w dorosłość, że nadal są w stanie znaleźć dla siebie przygodę oraz drogę rozwoju (nie tylko instruktorskiego). Rozpoczynając ten program w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, myślimy o kierunkach starszoharcerskiego działania ważnych dla Polski na dziś i na przyszłość.

Naszym zdaniem jest to sprawa wielkiej wagi, bo aby ZHR się rozwijał, musi znaleźć sposób na angażowanie w harcerstwo więcej osób w wieku wędrowniczym i starszoharcerskim (czyli 18+). W związku z tym zapraszamy wszystkie harcerki i harcerzy w wieku 17+ na poniższe akcje:

oraz kolejne akcje począwszy od września 2018 r. 🙂

Biorąc udział w akcjach programu, uczestnicy będą mogli także poznać kręgi harcerstwa starszego – za każdą akcję organizacyjnie odpowiadają osoby różnych kręgów HS, a podczas wyjazdów, prócz samych zajęć szkoleniowych, zaplanowaliśmy także akcenty starszoharcerskiej pracy – będą to dyskusje, ogniska, gry i inne. Mamy nadzieję, że program da okazję nie tylko na zdobycie umiejętności czy wiedzy, ale także rozwój braterskich więzi w środowisku starszoharcerskim – a to wszystko zaowocuje w przyszłości, wszak „semper” to znaczy zawsze.

Semper Victoria – Forum Harcerstwa Starszego

Forum HS jest zawsze miejscem dyskusji nad rolą dorosłych Harcerek i Harcerzy w ZHR.
W czasie tegorocznego forum będziemy się skupiać na problemie służby osób dorosłych i jej znaczeniu dla odzyskania niepodległości.

• Więcej informacji: Link

• Koszt: 50 zł

• Miejsce: Warszawa

Semper in Tactum – Kurs krótkofalarski

Krótkofalarstwo w wielkim skrócie: zabawa, służba, sport, a nawet praca.

Polega na realizowaniu łączności radiowych z innymi krótkofalowcami w całej Polsce i na całym świecie za pomocą odpowiednich urządzeń. W harcerstwie może służyć np. do kontaktu pomiędzy obozami stacjonarnymi i wędrownymi lub obozami a Strażą Pożarną.

Aby pracować na jednym z kilkunastu pasm amatorskich należy zdobyć tzw. licencję krótkofalarską poprzez zdanie państwowego egzaminu w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Kurs, na który zapraszamy, przygotowuje właśnie do takiego egzaminu.

• Dodatkowe info: hm. Konrad Miętus maz.radio@zhr.pl

• Koszt: 100 zł + egzamin

• Miejsce: Warszawa

• Termin: 9 – 11.03.2018 – następne terminy będą dostosowane do
    poziomu uczestników i rozkładu sesji egzaminacyjnych w UKE, będzie to ok 3 weekendy spotkań)

• Zgłoszenia

Semper Melior – Harcerskie Targi Zawodów

Naturalną koleją rzeczy jest to, że każdy harcerz i każda harcerka wchodząc w dorosłość zaczyna myśleć o swojej karierze zawodowej. Harcerstwo daje nam umiejętności
i doświadczenia bardzo cenne na rynku pracy, lecz rzadko kiedy zajmujemy się tematem rozwoju zawodowego wprost. Chcąc to zmienić zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Łodzi w dniach 18 – 20.05.2018. W roli panelistów i gości zapraszamy obecnych i byłych członków ZHR o niebagatelnych dokonaniach zawodowych.

• Miejsce: Łódź

• Termin: 18 – 20.05.2018

Semper Flactum – Kurs żeglarski

Organizowany przez nas kurs pozwoli na zdobycie Certyfikatu ISSA – honorowanego zarówno w Polsce jak i za granicą potwierdzenia kompetencji żeglarskich.

• Miejsce: Jezioro Powidzkie k. Gniezna

• Termin: 31.05 – 3.06.2018

Semper in Vento – Kurs spadochronowy

Podkrakowski Pobiednik już kilkukrotnie gościł harcerskie kursy spadochronowe. W tym roku nasze Wydziały organizują akcję kontynuującą tę tradycję.

• Miejsce: Pobiednik k. Krakowa

• Termin: 22 – 24.06.2018